Podávanie oznámení o protispoločenskej činnosti
v zmysle zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (ďalej len „ÚÚPV SR“) vybavuje agendu podávania a vybavovania oznámení o protispoločenskej činnosti v zmysle zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane oznamovateľov“).
V zmysle zásady nulovej tolerancie voči porušovaniu všeobecne záväzných právnych predpisov je pre ÚÚPV SR neprijateľné konanie a bojuje proti:
- závažnej protispoločenskej činnosti, ktorou je podľa zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
- trestné činy podľa § 168 Ohrozovanie zdravia závadnými potravinami a inými predmetmi, § 170 Ohrozovanie zdravia nepovolenými liekmi, liečivami a zdravotníckymi pomôckami, § 170b Falšovanie liekov a zdravotníckej pomôcky, § 177 Neposkytnutie pomoci, § 212 Krádež, § 213 Sprenevera, § 217 Neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla, § 221 Podvod, § 226 Neoprávnené obohatenie, § 233a Legalizácia výnosu z trestnej činnosti, § 237 Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, § 239 Poškodzovanie veriteľa, § 240 Zvýhodňovanie veriteľa, § 243 Marenie konkurzného alebo vyrovnacieho konania, § 243a Marenie exekučného konania, § 247 Neoprávnený prístup do počítačového systému, § 247d Výroba a držba prístupového zariadenia, hesla do počítačového systému alebo iných údajov, § 251a Neoprávnené zamestnávanie, § 252 Neoprávnené obchodovanie s devízovými hodnotami a poskytovanie devízových služieb, § 253 Nepovolená výroba liehu, tabaku a tabakových výrobkov, 254 Porušovanie predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou, § 261 až 263 Poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie, § 266 až 268 Machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, § 271 Uvádzanie falšovaných, pozmenených a neoprávnene vyrobených peňazí a cenných papierov, § 278a Marenie výkonu správy daní, § 283 Porušovanie autorského práva, § 299a Neoprávnené uskutočňovanie stavby, § 302 Neoprávnené nakladanie s odpadmi, § 305 Porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, § 326 Zneužívanie právomoci verejného činiteľa, § 327 až 327a Marenie úlohy verejným činiteľom, § 328 Prijímanie úplatku, § 332 Podplácanie, § 336 Nepriama korupcia, § 336a Volebná korupcia, až 336b Športová korupcia, § 336d Prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody, § 348 Marenie výkonu úradného rozhodnutia, § 352a Falšovanie a vyhotovenie nepravdivej zdravotnej dokumentácie alebo § 374 Neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi Trestného zákona,[PH1]
- trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou dva roky,
- správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou určenou výpočtom, alebo
- správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou vo výške najmenej 30 000 eur,
- inej protispoločenskej činnosti, ktorou je podľa zákona č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom; za inú protispoločenskú činnosť sa považuje aj konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť,
- kriminalite, ktorou je podľa zákona č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, konanie, ktoré je trestným činom
spolu pod pojmom „protispoločenská činnosť“
ÚÚPV SR vydal podľa § 10 ods. 8 zákona o ochrane oznamovateľov interný riadiaci akt - Smernicu č. 5/2023 Úradu pre územné plánovanie a výstavbu slovenskej republiky o podávaní, preverovaní a evidovaní oznámení o protispoločenskej činnosti (ďalej len „smernica“)), ktorý upravuje postup pri podávaní a preverovaní oznámení o protispoločenskej činnosti a podmienky poskytovania ochrany oznamovateľom.
Oznámenie o protispoločenskej činnosti podľa zákona o ochrane oznamovateľov je na úrade možné podať (osobe poverenej prijímaním a vybavovaním oznámení o protispoločenskej činnosti):
- listinne / osobne na adrese:
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky
Peter Hirjak
Tomášikova 14366/64A, 831 04 Bratislava
zásielku je potrebné označiť „NEOTVÁRAŤ - DO VLASTNÝCH RÚK“
- osobne - ústne do zápisnice (aj formou zvukového / obrazovo-zvukového záznamu) prostredníctvom zodpovednej osoby - Peter Hirjak; za účelom ústneho oznámenia môže oznamovateľ požiadať o osobné stretnutie;
- elektronicky - na mailovú adresu: protispolocenskacinnost@stavebnyurad.gov.sk
- elektronicky UPVS.
Oznámenie o protispoločenskej činnosti je možné podať tiež prostredníctvom externých subjektov:
- Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti (https://www.oznamovatelia.sk/chcem-oznamit/)
- Národná kriminálna agentúra (https://www.minv.sk/?NAKA)
- Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (podatelna.gpsr@genpro.gov.sk)
- Úrad európskej prokuratúry (https://www.eppo.europa.eu/sk/form/eppo-report-a-crime)
Oznámením sa rozumie uvedenie skutočností, o ktorých sa zamestnanec (alebo iná fyzická osoba) dozvedel v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo v súvislosti s činnosťou vo verejnom záujme, a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.
Je žiadúce, aby oznamovateľ na preukázanie svojich tvrdení doložil aj relevantné dôkazy, napr. rozhodnutia, fotodokumentáciu, iné listinné, resp. iné dôkazy. Oznámenie musí byť čitateľné, formálne aj obsahovo zrozumiteľné a musí byť z neho zrejmé, na akú protispoločenskú činnosť poukazuje. Je vhodné, aby oznamovateľ identifikoval a uviedol čo najviac skutočností súvisiacich s oznamovanou protispoločenskou činnosťou a predložil alebo označil relevantné dôkazy preukazujúce oznamované tvrdenia, a to aj v nadväznosti na preukazovanie výšky potenciálnej škody.
Oznámenie o protispoločenskej činnosti môže byť aj anonymné.
Oznamovanie protispoločenskej činnosti uskutočnené v dobrej viere a na základe opodstatnených dôvodov sa nepovažuje za porušenie zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť ani za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť podľa osobitných predpisov, ak ide o povinnosť vyplývajúcu z výkonu zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a nejde o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností, poštového tajomstva, obchodného tajomstva, bankového tajomstva, telekomunikačného tajomstva alebo daňového tajomstva, ochranou dôverných štatistických údajov, nejde o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s poskytovaním a sprístupňovaním údajov zo zdravotnej dokumentácie, o povinnosť mlčanlivosti príslušníkov spravodajských služieb alebo o povinnosť mlčanlivosti pri poskytovaní právnych služieb. Rovnako sa oznámenie protispoločenskej činnosti uskutočnené v dobrej viere a na základe opodstatnených dôvodov nepovažuje ani za porušenie lojálnosti voči ÚÚPV SR ako zamestnávateľovi a nevedie k strate dôvery medzi zamestnancom a ÚÚPV SR.
Podaním oznámenia nie je dotknutá povinnosť oznamovateľa oznámiť spáchanie trestného činu alebo prekazenia trestného činu podľa Trestného zákona.
Každé oznámenie bude preverené do 90 kalendárnych dní od potvrdenia prijatia oznámenia, alebo ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 kalendárnych dní od uplynutia siedmich dní od prijatia oznámenia.
Zákaz odvetných opatrení: Odvetné opatrenie alebo odvetná činnosť proti oznamovateľom je zakázaná. Nikto nemôže byť vystavený odvetným opatreniam, diskriminácii alebo disciplinárnemu konaniu za oznámenie protispoločenskej činnosti podané v dobrej viere alebo na základe odôvodnenej domnienky o porušení pravidiel protikorupčnej politiky, ktorú presadzuje ÚÚPV SR alebo za odmietnutie podieľať sa na protispoločenskej činnosti, aj keď by takéto odmietnutie malo viesť k strate obchodnej príležitosti alebo inej výhody zamestnávateľa. Odvetná činnosť zahŕňa aj hrozby odvetných opatrení a pokusy o odvetu, izoláciu od ostatných zamestnancov, ponižovanie, zamedzenie kariérneho postupu, dočasné preloženie bez súhlasu zamestnanca, nepriaznivé pracovné hodnotenie alebo referencie, pokarhanie, znevýhodnenie, predčasné ukončenie pracovnoprávneho vzťahu na dobu určitú zo strany zamestnávateľa, ukončenie štátnozamestnaneckého alebo pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, znevažovanie dôstojnosti, ohováranie a iné poškodenie dobrej povesti, odvolanie z funkcie vedúceho zamestnanca, účelovú zmenu miesta výkonu práce, šikanovanie alebo iné formy obťažovania alebo diskriminácie.
Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ÚÚPV SR v rámci internej integrity vybavuje oznámenia o uplatňovaní odvetných opatrení a odvetnej činnosti. Za odvetnú činnosť sa nepovažuje pracovný úkon súvisiaci so skončením štátnozamestnaneckého alebo pracovnoprávneho vzťahu alebo zmenou štátnozamestnaneckého alebo pracovnoprávneho vzťahu, ktorý je dôsledkom právnej skutočnosti, ktorá nezávisí od posúdenia alebo rozhodnutia zamestnávateľa.
V súvislosti s oznamovaním závažnej protispoločenskej činnosti môže byť oznamovateľovi poskytnutá ochrana formou štatútu chráneného oznamovateľa. Následne zamestnávateľ môže urobiť právny úkon alebo vydať rozhodnutie v pracovnoprávnom vzťahu voči chránenému oznamovateľovi, na ktorý nedal súhlas, len so súhlasom Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Ochrana oznamovateľov a zákaz odvetných opatrení sa vzťahuje aj na osoby blízke oznamovateľovi.
Poradenstvo v oblasti oznamovania protispoločenskej činnosti vykonáva ÚÚPV SR interne ako aj Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.