Digitalizácia je jednou z kľúčových tém nášho úradu. Ambíciou je doniesť obyvateľom v mestách a obciach vyššiu kvalitu života prostredníctvom na dátach postavených územných plánoch a udržateľných stavbách. O slovenskej ceste digitalizácie rozprávala na najväčšom stretnutí digitalizačných lídrov v Českej republike podpredsedníčka nášho úradu Milota Sidorová.
Podujatie, ktoré pripadlo na koniec mája, sa konalo v Prahe, v priestoroch Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Panel lídrů digitalizace bol zameraný na digitalizáciu českého stavebníctva a prebiehajúce kroky na vládnej úrovni, pohľad samospráv či rozvoj e-governmentu v Česku a na Slovensku.
V rámci diskusie vystúpila Milota Sidorová, ktorá hovorila o tom, čo sa na Slovensku už podarilo naštartovať, aj o tom, aké sú ďalšie vízie Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Spolu s ňou sa stretnutia zúčastnila aj Zuzana Kordošová, riaditeľka odboru pre územné plánovanie. „Slovensko a Česká republika v téme digitalizácie územného konania a výstavby idú rôznymi prístupmi. Dá sa dokonca povedať, že ideme opačným smerom, ako v Česku. Zatiaľ čo naši susedia zvolili tzv. vodopádový systém, my ideme postupnými krokmi. Začali sme s 10-ročným transformačným obdobím prechodu na digitálne územné plány. Na nich sa vytvorí vrstva BIM a iných stavieb,“ pomenovala základné rozdiely Milota Sidorová. Ako dodala, stavebníci, ktorí budú vkladať do systému práve BIM modely, budú pozitívne motivovaní zrýchleným konaním. Nejde však o jediný akceptovaný formát, ak budú výsledky vyhovovať dátovému štandardu, budú akceptované aj iné softvéry.
V Česku sa digitalizácia stavebného konania orientuje na mandátne využitie softvéru BIM pre všetkých. Ide o veľmi užitočné plánovacie prostredie, ktoré je však niekoľkonásobne drahšie, ako v súčasnosti využívané architektonické softvéry. „Podobnou cestou, ako sme zvolili na Slovensku, sa chceli pôvodne vydať aj v Česku. Náš prístup, ktorý sceľuje nová stavebná legislatíva, označili za vizionársky. To dalo aj základ ďalším plánovaným stretnutiam s Ministerstvom pro místní rozvoj, na ktorých budeme zdieľať svoje vzájomné skúsenosti,“ popísala Milota Sidorová. Podľa jej slov, digitalizácia predstavuje mimoriadne široký okruh tém, nie je to len záležitosťou softvéru. Ide o vytvorenie spoločného informačného prostredia, dátových štandardov, digitalizácie procesov do foriem elektronických služieb, ďalej štruktúry novej digitálnej dokumentácie a vytvoreniu dátového modelu (digitálneho modelu krajiny) „Toto všetko sa deje na pozadí legislatívy, finančných priorít štátu, osvety, vzdelávania či prístupu jednotlivých aktérov. Je pred nami bezpochyby dlhá cesta, no sme na ňu dobre pripravení,“ zhodnotila Milota Sidorová.
Podujatie sa konalo pod záštitou CEEC Research, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu. Išlo o diskusiu vlády, kľúčových predstaviteľov verejného sektora s riaditeľmi popredných spoločností v oblasti digitalizácie so zameraním na digitalizáciu sektora stavebníctva Českej republiky. S podpredsedníčkou v diskusii vystúpili Ivan Bartoš, podpredseda vlády pre digitalizáciu a minister pre miestny rozvoj ČR, Petr Klán, vedúci oddelenia digitalizácie stavebného konania a územného plánovania z Ministerstva pro místní rozvoj, Petr Vanka, zástupca predsedu Libereckého samosprávneho kraja pre riadenie ekonomiky, majetku, investícií, verejných zákaziek a informatiky, Radek Mátl, generálny riaditeľ Riaditeľstva ciest a diaľnic a Tomáš Hajič, riaditeľ odštepného závodu Praha, STRABAG.