Digitalizácia sa postupne stáva prirodzenou súčasťou stavebného sektora a jej úloha bude do budúcna ešte dôležitejšou a výraznejšou. O tom, aké benefity už teraz prináša a aký má ďalší potenciál, hovorili vo štvrtok 23. mája na podujatí BIM Summit predstavitelia štátu, investorov, ako aj zhotoviteľov. V paneli vystúpil aj predseda nášho úradu Martin Hypký.
Otázkou dnes už nie je, či BIM využívať, ale ako ho využiť zmysluplne. A to vo všetkých fázach stavebného projektu a jeho celého životného cyklu, teda od projektovania, cez výstavbu až po prevádzku a údržbu.
Nad tým všetkým stojí zmena stavebnej legislatívy, ktorá počíta s elektronizáciou a digitalizáciou procesov. S účinnosťou zákona o územnom plánovaní je od 1. apríla k dispozícii informačný systém. Ten aktuálne umožňuje elektronizáciu procesov územného plánovania prostredníctvom formulárov. Budovanie tohto systému je postupným procesom, následne budú pribúdať digitálne dáta k územnému plánovaniu, ktoré sa stanú podkladom pre časť stavebnú.
V paneli venovanom požiadavkám na BIM v kontexte pripravovanej legislatívy diskutovali s naším predsedom Martinom Hypkým zástupcovia súkromného sektora Patrik Golský, výrobný riaditeľ - YIT Slovakia a Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ - J&T Real Estate.
S modelmi BIM a digitalizáciou úzko súvisí ambícia úradu vytvoriť digitálny obraz krajiny, na ktorom spolupracujeme s Technickou univerzitou v Košiciach. Práve náš úrad má v rukách legislatívne stanovenie štandardov – teda presný rozsah dát, ktoré budú potrebné pre povoľovanie stavebných procesov.
Ultimátnym cieľom stavebnej reformy je automatizácia povoľovacích procesov v rámci informačného systému. Ako počas vystúpenia na summite uviedol náš predseda Martin Hypký: „Keď prepojíme systém dát územného plánovania s dátami z modelu BIM, povoľovací proces sa nielen zjednoduší, ale aj spresní a skvalitní. To v konečnom dôsledku odstráni subjektivitu názorov jednotlivých stavebných úradov, keďže dáta sa nedajú nijakým spôsobom odškriepiť.“
Sekundárnym benefitom týchto dát z modelu BIM pre štát je, že bude disponovať informáciami, na ktorých je možné stavať priemysel budúcnosti. Aktuálne BIM využíva 30 % subjektov súkromného sektora. Nábeh využívania bude postupný a bude sa zvyšovať s jeho pribúdajúcimi benefitmi vo všetkých fázach stavebných projektov. Aj preto zákon umožňuje papierové podania stavebných projektov až do konca roku 2028.
Digitalizácia v stavebníctve naberá na obrátkach nielen v súkromnom sektore, ale aj zo strany štátu. BIM Summit 2024 potvrdil, že využívanie modelov BIM je dobrou investíciou do transparentnejšieho, efektívnejšieho a udržateľnejšieho stavebného sektora.