Od vypuknutia pandémie sa znížil počet osobných stretnutí a zvýšil rozsah online komunikácie prostredníctvom internetu. Spolu s tým sa zvýšil aj počet používaných digitálnych nástrojov. Vo výhode sa ukazujú byť tie spoločnosti, ktoré sa na digitalizáciu dlhodobo pripravovali aj predtým. Ak aj nemajú ešte kompletné online riešenia, práve teraz je čas ich budovať. Digitálna transformácia bude prínosom pre každého a v každej oblasti, napr. v stavebníctve či bankovníctve.
Práve o riešeniach a budúcnosti, ktorá nás čaká bola konferencia TA3 s názvom Digitálne Slovensko. Obsahovala štyri panely, ktoré boli zamerané na digitalizáciu, umelú inteligenciu, použitie v praxi pre jednotlivé oblasti.
V druhom paneli venovanom realitnom trhu bol jedným zo spíkrov Martin Hypký, predseda nášho úradu. Digitalizácia v štátnej správe je pre mnohých zaujímavou témou, lebo väčšina ľudí pozná návštevu na úradoch s množstvom papierov. To už bude čoskoro minulosťou. Digitálna transformácia nie je len o zdigitalizovani procesov ale aj o zmene spoločenskej paradigmy.
"Ak ideme digitalizovať priestor v stavebnom procese, tak musíme presvedčiť celú spoločnosť, že je dobré zmeniť zákon pre budúcu generáciu, nie terajšiu, čiže vychádzame z toho, že digitalizácia musí prísť. Nám sa podarilo v rámci stavebného zákonu pretlačiť reformný zámer digitalizácie, ktorý umožní pracovať v stavebnom sektore na digitálnej platforme," opisuje predseda Hypký.
Všetci sa zhodli, že bola spoločenská objednávka zmeniť stavebný zákon a digitalizácia je aj tu potrebná. Bežní ľudia, ktorí išli stavať rodinný dom, alebo rekonštruovať čakali niekoľko mesiacov na stavebné povolenie. Behanie po úradoch skončí a bude takisto aj menej papierovačiek. Ide o obrovský krok vpred, zrýchlenie procesov a transparentnosť. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu plánuje aj digitálnu dvojičku, ktorá uľahčí prácu a potreby ľuďom na Slovensku.
"Úplná digitálna komunikácia bola v stavebnom sektore pôvodne plánovaná, ale v druhom čítaní prišla zmena, že môže byť aj papierová a ak chce niekto od 1.apríla 2024 pracovať v stavebnom sektore iba cez počítač, tak to bude možné," upresňuje Hypký.
Takisto bola reč aj o umelej inteligencii, ktorá môže úradníkom v budúcnosti pomôcť. V rámci stavebného konania hovoríme o množstve dát a úkonoch, ktorých je pomerne veľa. Umelá inteligencia sa bude vedieť v krátkom čase orientovať v obrovskom množstve informácií, nemá právnu záväznosť a formou navigácie úradníkom pomôže. Jeden úradník nemôže mať všetko dokonale naštudované a reagovať okamžite a tak v konečnom výsledku môže umelá inteligencia podporiť plynulosť procesov.
Reportáž z konferencie, ktorú odvysielala TA3 si môžete pozrieť TU >>