Národná BIM konferencia

Pridané dňa: 22.10.2024

zdroj: BIM Asociácia Slovensko

Aktuálny ročník Národnej BIM konferencie prebiehal aj v tomto roku pod záštitou nášho úradu. V úvode podujatia prítomných privítal predseda nášho úradu Milan Valašík, následne zámer ako rozvíjať tému Národnej BIM stratégie publiku osvetlil Roman Skorka, generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie. 

Národná BIM konferencia prináša pohľad na aktuálny stav implementácie na Slovensku pri využití v jednotlivých projektových fázach a zároveň pomáha identifikovať bariéry a nové výzvy, ktoré BIM prináša. Témou aktuálneho, už desiateho, ročníka bolo „Kam sa posunulo projektovanie v BIM na Slovensku? Aké sú skúsenosti s využívaním nástrojov BIM?“

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu na podujatí odprezentoval zámer, ako rozvíjať tému Národnej BIM stratégie.

„Náš úrad má ambíciu zohrať úlohu kľúčového partnera a koordinátora v celospoločenskej diskusii na tému informačného modelovania stavieb. Do konca roka plánujeme predložiť vláde SR návrh uznesenia, ktorým budeme žiadať o mandát rozvíjať ideu Národnej BIM stratégie, v súlade s platnými legislatívnymi podmienkami,“ uviedol Milan Valašík, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Zároveň dodal, že v prípade silného mandátu úrad plánuje spustiť koordinovanú spoluprácu na úrovni rezortov, stakeholderov a odbornej verejnosti.

S odborným príspevkom vystúpil na konferencii Roman Skorka, generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie. Ako spomenul, v apríli tohto roka vstúpil do platnosti zákon o územnom plánovaní, ktorý vytvára právny rámec pre Informačný systém. Ten je aktuálne povinne používaným nástrojom pre územné plánovanie. V oblasti výstavby sa počíta s dobrovoľnosťou pri elektronických podaniach a pri používaní Informačného systému.

„Účelom národnej stratégie nie je úprava právnych predpisov alebo samotných administratívnych postupov v oblasti výstavby. Dokument si kladie za cieľ v rámci širokej odbornej diskusie pomenovať konkrétne nástroje, plánované aktivity a výstupy potrebné pre digitalizáciu tejto oblasti. Želaným stavom je postupné zavedenie procesov digitálneho modelovania krajiny, celkov a objektov v nej a práca so štruktúrovanými dátami, to všetko v spoločnom dátovom prostredí a jednotnom informačnom systéme,“ vysvetlil Roman Skorka, generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie, Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. 

V rámci prezentácie tiež odznelo, že širšie zavedenie informačného modelovania by so sebou mohlo priniesť viacero pozitívnych odpadov. Medzi hlavné patrí efektívnejšie vynakladanie verejných financií, a to nielen pri výstavbe, ale počas celého životného cyklu stavby. Zároveň funkčný Informačný systém a práca s dátami môžu vytvoriť predpoklad pre automatizáciu stavebného konania. To povedie k zásadnému skráteniu doby trvania stavebného konania ako aj zjednodušeniu práce zodpovedným autoritám a orgánom verejnej správy. 

Základné piliere Národnej BIM Stratégie: 

  • Vytvorenie štandardov - definovať pravidlá pre názvoslovie, definovať pravidlá pre klasifikáciu, definovať obsah a rozsah projektovej dokumentácie (modelovej časti),
  • Úprava niektorých technických noriem, ich prispôsobenie „digitálnej dobe“; 
  • Definícia technických požiadaviek - určiť pravidlá pre spoločné dátové prostredie,  určiť pravidlá pre súbory, identifikovať a definovať vhodné formáty;
  • Automatizácia kontroly projektu - vytvoriť pravidlá na základe vstupných požiadaviek digitálnych územných plánov, vytvoriť pravidlá na základe vstupných požiadaviek dotknutých orgánov verejnej správy, testovať (IDS) pravidlá, upraviť a zverejniť (IDS) pravidlá;
  • Nastavenie pravidiel pre verejné obstarávanie (verejné zákazky od istej hodnoty);
  • Spustenie pilotných projektov;
  • Výskum a vývoj;
  • Podpora vzdelávania a školení.

Zdieľať tento článok

Twitter Facebook LinkedIn