Zlatá horúčka na Klondiku sa pokladá za jednu z najväčších zlatých horúčok na svete. Čo sa vtedy stalo? V roku 1897 nastala masová migrácia obrovského počtu ľudí do opustenej oblasti okolo rieky Klondike, kde boli nájdené významné množstvá zlata.
V druhej epizóde podcastu Fér Plan spomína naša podpredsedníčka Milota Sidorová na rozhovor so slovenským developerom kedy zistila, že Bratislavu volajú Klondike. Tak ako rieka zlatej horúčky i mesto ponúkalo obrovské príležitosti na poli stavebníctva. Stačilo sa len zohnúť a rovno vytiahnuť zlato. Stavebná horúčka zachvátila nielen mesto, ale podobný prístup platil pre celé Slovensko. Developeri sem chodili radi, lebo sa tu dalo rýchlo zbohatnúť a ísť ďalej. Aké to malo dopady? Čo u nás zanechal klondike development a prečo sa mu čiastočne darí dodnes?
Bližšie sa pozrieme na jednu z najväčších suburbií Bratislavy - Chorvátsky Grob. Je to jedna z mnohých obcí v blízkosti väčších miest, ktoré sa rozvinuli do rozľahlých predmestí. Je však rýchly stavebný boom, ktorým takéto obce prechádzajú, v konečnom dôsledku prínosný? Aký priestor pre život vytvárame v meste a na jeho okraji?
Pridajte sa k nám na prehliadku Klondike developmentu spolu s hosťami, ktorými sú: Peter Szalay - teoretik architektúry, Miroslav Marynčák - architekt, obyvateľ a exstarosta Chorvátskeho Grobu a Slávka Salajová - poradkyňa úradu pre oblasť územného plánovania. Budeme hľadať spôsoby, ako v budúcnosti tento prvoplánový prístup odhaľovať a vyhýbať sa mu.
Námet, scenár a dramaturgia je v rukách našej podpredsedníčky pre územné plánovanie Miloty Sidorovej a jej tímu spolupracovníkov: Terezy Križkovej, Martiny Jakušovej, Pierre Urbana, ktorý sa stará o zvuk a celú koordináciu zastrešuje Richard Boris. Sprievodným hlasom podcastu je Přemysl Boublík.