Na pôde Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (úrad) sa dnes konalo úvodné zasadnutie Rady pre územné plánovanie (rada), odborného a poradného orgánu podpredsedu úradu. Úrad sa dlhodobo usiluje o zlepšovanie kvality územného plánovania, ktoré má podporiť rozvoj miest a obcí a prispievať k lepšiemu fungovaniu spoločnosti. Rada pre územné plánovanie bola preto založená s ambíciou vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu medzi štátnymi, verejnými a odbornými inštitúciami s cieľom zefektívniť územné plánovanie na Slovensku.
„Tento formát je zvolený ako komunikačný orgán, cez ktorý tečú informácie z úradu aj do úradu. Členovia Rady pre územné plánovanie sú z rôznych sfér a sú nositeľmi potrieb, ktoré vyvstávajú smerom k nášmu úradu. Hneď v úvode chceme nastaviť komunikáciu tak, aby bola čo najširšia. A to nielen v tejto miestnosti, sme otvorení komunikácii na dennej báze. Chceme aby ste sa napájali priamo na úrad s agendou, ktorá je pre vás podstatná. Sme tu pre vás a vy pre nás. Budeme radi, ak spolupráca bude čo najširšia,“ povedal počas úvodného zasadnutia rady Milan Valašík, predseda nášho úradu.
Odborná a iniciatívna úloha rady
Rada bude mať poradnú, iniciatívnu aj odbornú funkciu. Jej hlavnou úlohou bude sledovať a analyzovať stav územného plánovania v Slovenskej republike a zároveň predkladať návrhy na aktualizáciu legislatívnych opatrení. „Naším zámerom je vytvoriť priestor na odborný dialóg, ktorý zohľadní potreby všetkých zainteresovaných strán a prispeje k efektívnemu a udržateľnému rozvoju Slovenska,“ povedal Filip Barbarič, podpredseda úradu. Rada tiež plánuje podporovať vedecký výskum a sprostredkovať výmenu informácií medzi odborníkmi a širokou verejnosťou, aby sa zlepšilo pochopenie územnoplánovacích procesov.
Priority na najbližšie obdobie
Na prvom stretnutí rady sa členovia zamerali na definovanie priorít pre nasledujúce obdobie. Medzi hlavné témy patrí príprava Koncepcie územného rozvoja Slovenska (KURS), politika územného plánovania a architektúry, príprava nových vyhlášok o štandardoch a metodike spracovania Koncepcie územného rozvoja regiónov (KURR) a územnoplánovacích zón (ÚPZ) či edukácia v oblasti novej legislatívy.
Pravidelné stretnutia pre efektívnu diskusiu
Rokovania rady sa budú konať štvrťročne. Na stretnutia môžu byť prizvaní aj odborníci s medzinárodnými skúsenosťami, čo prinesie nové príležitosti na výmenu poznatkov a inovácií. „Prvé zasadnutie rady potvrdilo jej význam. Členovia rady privítali vytvorenie priestoru pre pravidelnú odbornú diskusiu, ktorá bude prínosom pre efektívnejšie územné plánovanie na Slovensku,“ dodal Valašík.
Cieľom tejto spolupráce je posunúť územné plánovanie na vyššiu úroveň a prispieť k lepšiemu fungovaniu a rozvoju Slovenska.